نیاسرویس همراه همیشگی شما

رادیاتور و هرآنچه باید درباره آن بدانید

 

تعمیر رادیاتور و شوفاژ - نیا سرویس

 

رادیاتور چیست و چگونه کار میکند؟

رادیاتورها با گرفتن گرما از آب یا بخار کار می‌کنند و از آن برای گرم کردن هوای اطراف استفاده می‌کنند. به همین دلیل از این نوع سیستم گرمایشی برای گرم کردن اتاق‌ها استفاده می‌شود. بدنه‌ی رادیاتور از فلز ساخته شده است تا رسانای گرمایی خوبی برای مصرف کنندگان باشد. گرم شدن پره‌های فلزی بدنه‌ی رادیاتور به مرور و با عبور آب گرم یا بخار از لوله‌های داخلی انجام می‌شود. این سیستم گرمایشی یکی از قدیمی‌ترین و موثرترین روش‌های ایجاد گرمایش مناسب برای خانه‌ها می‌باشد. سادگی اجزا و عملکرد، پخش گرما به طور هماهنگ در تمام قسمت‌های خانه و راحتی در استفاده از آن، سبب شده است تا اولویت انتخاب سیستم گرمایشی باشند.

 

رادیاتور چیست

 

سیستم انتقال حرارت رادیاتور به محیط چگونه است؟

 • پره‌ها و شیارهای رادیاتور

زمانی که یک رادیاتور را از نزدیک می‌بینید، اولین چیزی که توجه ما را به خود جلب می‌کند، ظاهر فشرده و پره‌های متصل به هم آن می‌باشد. پره‌های متعدد فشرده به دلیل افزایش سطح انتقال حرارت تعبیه شده‌اند. جنس بدنه‌ی رادیاتور عموما چدن بوده تا از سوختگی ناشی از تماس، جلوگیری کند و انتقال حرارت به صورت ملایم انجام شود.

 • گردش طبیعی هوا

در رادیاتور هیچ دمنده‌ای برای پخش هوای گرم در محیط تعبیه نشده است. در واقع نیازی هم به چنین سیستمی وجود ندارد. زیرا روند جابجایی هوای گرم با هوای خنک، به صورت یک چرخه‌ی طبیعی اتفاق می‌افتد. در واقع در سیستم گرمایش رادیاتور، هوای گرم تولید شده، همان هوای اطراف رادیاتور بوده که به مرور زمان گرم می‌شود و شباهتی به نحوه‌ی عملکرد سیستمی مانند سیستم داکت اسپیلت ندارد.

معرفی انواع رادیاتور با توجه به سیال انتقال گرمای آن‌ها

 1. رادیاتور بخار

یکی از قدیمی‌ترین انواع رادیاتور، رادیاتورهای بخار هستند که امروزه نیز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنجایی که سیال مورد استفاده در این نوع رادیاتور، بخار آب است، سیستم به یک دیگ بخار برای گرم کردن آب متصل می‌شود. بخار تولید شده از طریق لوله‌های عمودی به رادیاتور رفته و از طریق پره‌ها و بدنه، انرژی گرمایی به محیط منتقل می‌شود. بعد از انتقال گرما، سیال از بخار به مایع تبدیل شده و به چرخه‌ی دیگ باز می‌گردد. این چرخه تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که دمای محیط با دمای رادیاتور به تعادل برسد.

 1. رادیاتور آب گرم

فرآیند رادیاتور آب گرم نیز مانند رادیاتور بخار است. با این تفاوت که دمای گرم سازی سیال به نقطه‌ی جوش و تبخیر آب نمی‌رسد. دستگاه دارای یک ورودی و یک خروجی آب است تا وظیفه تولید انرژی گرمایی را با انتقال سیال آب انجام دهد.

به طور دقیق نحوه‌ی عملکرد آن بدین صورت است که آب به دمای مورد نظر که کمتر از دمای جوش آب است رسیده و به سمت رادیاتورهای نصب شده پمپاژ می‌شود. آب با عبور از هر رادیاتور، مقداری از گرمای خود را از دست می‌دهد بنابراین آخرین خروجی آب نسبتا سرد را به سیستم گرمایش آب برمی‌گرداند. این چرخه تا زمانی کار می‌کند که دمای محیط با دمای بدنه به تعادل برسد. بخاری و پمپ این دستگاه، به یک ترموستات وصل هستند تا فعالسازی سیکل گرمایی به طور خودکار و در صورت نیاز انجام شود.

تعمیر رادیاتور در تهران

 

رادیاتور یا رادیاتور کانوکتور؟

در رادیاتور استاندارد، آب گرم از تمام اجزای سیستم عبور می‌کند و اجزا را گرم می‌کند. سپس گرمای بدنه به محیط منتقل می‌شود. گرم سازی محیط با استفاده از این سیستم، مدت زمان بیشتری نسبت به مدل کانوکتور به طول می‌انجامد اما در مقابل سیستم ارزان‌تری بوده و هزینه‌های تعمیر رادیاتور مقرون به صرفه تر می‌باشد. در رادیاتور کانوکتور، آب گرم از طریق لوله‌های تعبیه شده در پره‌ها، جریان می‌یابد. گرم سازی رادیاتورهای کانوکتور سریعتر بوده و حدود 10% مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. اغلب رادیاتورهای موجود، از نوع کانوکتور هستند.

رادیاتور تک پنل یا دوبل پنل؟

رادیاتورها دارای پنل‌هایی برای ذخیره و انتقال آب گرم هستند که در مکان‌های مشخصی از فضای مورد نظر نصب می‌شوند. برخی از آن‌ها تک پنل بوده و برخی دیگر دوبل پنل می‌باشند. هر دوی آن‌ها می‌توانند دارای یک یا دو لایه پره‌ی همرفت باشند تا موجب افزایش سطح انتقال حرارت شود.

                تک پنل:

رادیاتورهای تک پنل را با نام رادیاتور تخت یا type 11 نیز معرفی می‌کنند. این نوع رادیاتور فضای بیشتری برای جابجایی و همچنین نصب در اختیار فرد قرار می‌دهد. اگر قصد تعبیه پنل در قسمت‌هایی مانند راهرو یا اتاق‌های کوچک دارید، تیم نیا سرویس به شما پیشنهاد می‌کند تا از این نوع پنل استفاده نمایید. توجه داشته باشید که این پنل تنها دارای یک پره‌ی همرفت می‌باشد.

                دوبل پنل:

رادیاتور دوبل پنل یا type 22، از دو صفحه‌ی موازی و متصل به هم ساخته شده است که دارای دو لایه پره‌ی کانوکتور می‌باشد. اگر برای اتاق‌ها یا سالن‌های بزرگ قصد انتخاب رادیاتور دارید، پیشنهاد نیاسرویس به شما، استفاده از پنل‌های دوبل است چرا که تا دو برابر گرمای بیشتری تولید می‌کنند.

پنل‌هایی که در طی چند سال اخیر تولید شده‌اند، هزینه نگهداری و تعمیر رادیاتور را به شدت کاهش داده‌اند زیرا سیستم انتقال گرمای آن‌ها بهینه‌تر از قبل شده است. بنابراین اگر مصرف انرژی برای شما دغدغه محسوب می‌شود، توصیه می‌کنیم تا از طرح تعویض پنل‌های کارکرده با نو مجموعه‌ی نیاسرویس استفاده کنید. در این طرح ما با دریافت رادیاتورهای کار کرده شما و جایگذین نمودن رادیاتورهای نو، به شما در کاهش هزینه کمک کرده و حتی می توانید برای ست نمودن از رادیاتورهای لوکس با اشیا موجود در خانه از این طرح استفاده نمایید. نیاسرویس نمایندگی رادیاتور انیت میباشد و شما میتوانید لوکس ترین رادیاتورها را با مشاوره رایگان از متخصصین ما بخواهید.

 

رادیاتورهای لوکس - نیاسرویس

پنل افقی یا عمودی؟ کدامیک مناسب‌تر است؟

 • افقی:

رایج‌ترین نوع رادیاتور، رادیاتورهای افقی هستند. معمولا این رادیاتورها را در قسمت‌هایی مثل کنار در یا زیر پنجره نصب می‌کنند تا به صورت بهینه‌ دمای اتاق را بالا ببرند. به دلیل رایج‌تر بودن مدل افقی، دو مزیت برای خریدار وجود دارد:

 1. قیمت ارزان‌تر
 2. تنوع بیشتر در برندهای داخلی و خارجی
 • عمودی:

رادیاتورهای عمودی، بلندتر و باریکتر از شکل افقی هستند. این نوع رادیاتور از لوله‌های عمودی ساخته شده‌اند که از قسمت بالایی و پایینی دستگاه به هم متصل می‌شوند. مزیت‌های مدل عمودی عبارتند از:

 1. عدم محدودیت نصب در فضا
 2. جای گیری کمتر
 3. دکوراتیو بودن

رادیاتور عمودی - نیاسرویس

چند عدد رادیاتور نیاز دارم؟

تعداد رادیاتورهای مورد نیاز شما، به تعداد اتاق‌ها و متراژ فضای مورد نظر بستگی دارد. با کارشناسان ما در نیا سرویس تماس بگیرید تا به طور دقیق نسبت به متراژ و نیاز فضا، شما را راهنمایی نمایند.

راهنمای اندازه گیری رادیاتور:

فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید هنگام گرم کردن اتاق در نظر گرفته شود. مثل تعداد پنجره‌ها، سیستم تهویه، متراژ محیط و .... پس بهتر است از یک راهنمای جامع برای تعیین اندازه رادیاتور خود کمک بگیرید.

اول از همه باید تعیین کنید که دمای ایده‌آل شما برای فضای مورد نیاز شما چه اندازه است. با یک مثال برای شما توضیح می‌دهیم. فرض کنید دمای مورد نظر یک فرد مطابق زیر باشد:

 • اتاق نشیمن 20 درجه سانتی گراد
 • آشپزخانه 18 درجه سانتی گراد
 • اتاق پذیرایی 15 درجه سانتی گراد
 • سرویس بهداشتی و حمام 18 درجه سانتی گراد
 • اتاق خواب 20 درجه سانتی گراد

پس از مشخص شدن دماها، می‌توانید اندازه رادیاتوری را که گرمای مطلوب شما را تولید می‌کند، مشخص کنید. به عنوان مثال برای اتاق‌های کوچکتر که گرم شدن آن‌ها زمان زیادی نخواهد برد، از یک رادیاتور کوچک و استاندارد استفاده کنید. در حالی که برای بخش بزرگتر مانند پذیرایی باید از رایاتور دوبل پنل بهره ببرید.

نحوه محاسبه‌ی اندازه ایده‌آل رادیاتور

برای راهنمای دقیق‌تر در مورد اندازه گیری رادیاتور، می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید. باید ابتدا اندازه‌ی هر اتاق و بخش را برحسب فوت مکعب ثبت کرده و با کمک ماشین حساب BTU، آن را به مقدار انرژی مورد نیاز تبدیل کنید. ماشین حساب BTU را به راحتی می‌توانید در گوگل سرچ کرده و به صورت آنلاین از آن استفاده نمایید. الگوی محاسبه قبل از وارد کردن به ماشین حساب BTU مطابق جدول زیر خواهد بود:

جدول محاسبه اندازه رادیاتور - نیا سرویس

 

 • اگر پنجره‌های فضا دوجداره هستند، 10% از عدد بدست آمده کاهش پیدا می‌کند.
 • بهتر است برای سرویس بهداشتی یا حمام از ریل حوله گرم کن استفاده نمایید تا علاوه بر خشک کردن حوله‌ها، دمای مطلوب محیط را هم فراهم کرده و در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

خدمات نیا سرویس:

متخصصین و تکنسین‌های نیا سرویس آماده‌ی ارائه خدمات به همشهریان عزیز در تهران هستند. لیست خدمات ارائه شده عبارت است از:

 1. مشاوره‌ی خرید رادیاتور
 2. فروش رادیاتور و شوفاژ
 3. طرح تعویض رادیاتور کارکرده با نو
 4. تعمیر رادیاتور در تهران

برندهای معتبر رادیاتور در ایران:

 • ایران رادیاتور
 • بوتان
 • انیت
 • ایرتوپن
 • سپاهان
 • تاش
 • لورج
 • ایساتیس
 • سانیکا

تمامی برندهای نام برده شده با اندازه‌ها و مدل‌های مختلف، برای خرید موجود بوده و می‌توانید از طریق وبسایت ما سفارشات خود را ثبت نمایید.

 

جست و جو

تماس با کارشناسان نیاسرویس

با ما تماس بگیرید و از مشاورین ما کمک بگیرید.
0912 - 930 2551
همه روزه 8 الی 20

نیاسرویس را در صفحات اجتماعی دنبال کنید!

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش